ContactRSS
اخبار

کد خبر : 979 - تاریخ انتشار : پنج شنبه 23 دی 1395 - ساعت: 18:46

چاپ
جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی،فرهنگی مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی شهرستان بهشهر برگزار شد

با حضور فرماندار و معاون پیش گیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور:

جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی،فرهنگی مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی شهرستان بهشهر برگزار شد


فرماندار شهرستان بهشهر از سه محله آسیب پذیر در این شهرستان خبرداد و گفت: متاسفانه بهشهر در مازندران از نظر امار طلاق ، اعتیاد وضعیت مناسبی ندارد.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان بهشهر، جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی، فرهنگی مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی شهرستان بهشهر با حضور سيد خالق سجادي فرماندار شهرستان بهشهر،شيرين احمدنيا معاون پيشگيري از آسيب هاي اجتماعي بهزيستي كشور، رحماني معاون أمور توسعه و پيگيري بهزيستي مازندران و روساي دستگاههاي اجرايي در فرمانداري بهشهر برگزار شد.


فرماندار بهشهر در اين جلسه اظهار کرد: بهشهر از مظلوم ترین شهرهای مازندران است که با مسائل و آسیب های مختلفی مواجه شد.


سید خالق سجادی با اشاره به آسیب های اجتماعی در استان افزود: متاسفانه بهشهر در مازندران از نظر امار طلاق ، اعتیاد وضعیت مناسبی ندارد.


وی 3 محله کوه خیل، قنبرآباد و راه بند را به عنوان محلات بسیار آسیب پذیر بهشهر اعلام کرد.


نماینده عالی دولت بر ضرورت تمهیدات لازم و ارائه راهکارهای اجرایی از سوی دستگاه های مرتبط تاکید کرد و تهیه 3 کانکس با تجهیزات برای استقرار در 3 محله آسیب پذیر در راستای ارائه خدمات مشاوره ای از معاون پیش گیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور خواستار شد.


سجادی آمار بالای مسائل اجتماعی مانند طلاق ، بیکاری و اعتیاد را از نگرانی های جدی شهرستان بهشهر برشمرد که کمیته های تخصصی اجتماعی و فرهنگی برای مبارزه با این معضلات اجتماعی باید طرح و راهکارهایی اجرایی متناسب با وضعیت شهرستان ارائه دهند.

 

شيرين احمد نيا معاون پیش گیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور در اين جلسه خاطر نشان كرد:دفتر پیش گیری از آسیب های اجتماعی هم با آسیب دیدگان سروکار دارد و هم با افرادی که در معرض آسیب قرار دارند ؛ حل مسائل اجتماعی دغدغه مقام معظم رهبری است و امروزه تمام نهادهای ذیربط بسیج شدد تا سهمی در حل مسائل اجتماعی داشته باشند.

شیرین احمدنیا به ابعاد جسمانی ، روانی و اجتماعی اشاره و اضافه کرد: بعد سوم یعنی سلامت اجتماعی با عنوان سرمایه اجتماعی یاد می شود و عناصر اصلی آن ایجاد اعتماد، جلب مشارکت و مسئولیت اجتماعی است.

وی ادامه داد: امروزه جایگاه خانواده به دلیل تحولات شتابنده دستخوش تغییر شد و شاهد ضعف جایگاه نظارت های اجتماعی در سطح خانواده هستیم.

معاون پیش گیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور گسترش نگاه اجتماعی را یکی از برنامه های راهبردی جدید دفتر پیش گیری از آسیب های اجتماعی برشمرد و افزود: در تلاشیم تا دامنه فعالیت ها را در ابعاد اجتماعی گسترش و نگاه جامعه شناختی را تسری دهیم.

احمد نیا توسعه محلی در محلات شهری و روستایی برنامه ی مهم دیگر در راستای شناسایی و فعال کردن و توانمند سازی مردم برشمرد تا مسئولیت رسیدگی ، پیش گیری و مقابله با آسیب ها به مردم بسپاریم.

وی طرح سرمایه اجتماعی و ارتباطات سالم را یکی دیگر از برنامه های برشمرد و ادامه داد: دفتر پیش گیری از آسیب های اجتماعی با عموم جامعه سروکار دارد و به دنبال ارتقای مسئولیت اجتماعی است.

این مقام مسئول کمک مردمی را شرط اساسی در پیشگیری و مقابله با آسیب های اجتماعی برشمرد که بهره گیری از ظرفیت دانشگاهی در این برنامه قرار دارد.

احمدنیا گفت: فضای مجازی در جامعه امروزه باید مدیریت شود تا توسعه تکنولوژی اطلاعاتی و ارتباطاتی جامعه را با مشکل مواجه نکند و ما به دنبال ارتقای نظارت های اجتماعی، خانوادگی و محلی هستیم که با افزایش دانش و توانمندی ها بتوان نقش تشکل های مردمی در شهر و روستا را در چارچوب تقسیم کار ملی و افزایش مشارکت های اجتماعی پررنگ کرد.

وی به همکاری پلیس فتا برای راه اندازی کارگاه های آموزشی اشاره کرد و ادامه داد: فضای مجازی به مدیریت درست نیاز دارد تا از ان سوء استفاده نشود و با ارتقای سطح سواد رسانه ای و کاهش فاصله بین نسلی بتوانیم آن نظارتی که خانواده می بایست انجام دهد را تحقق بخشیم.

معاون پیش گیری از آسیب های اجتماعی بهزیستی کشور سبک زندگی سالم خانوادگی را از برنامه های دیگر برشمرد و خاطر نشان کرد: با توجه به گسترش ارتباطات رسانه ای مدرن هنجارهای جدیدی در جامعه شکل می گیرد و باید سیاست های جدید را پیش بینی و الگوهای جدید تعامل بین زوجین را شناسایی کرد.

احمدنیا به 4 مرحله آموزش و توانمندسازی افراد در دوران پیش از ازدواج، پس از ازدواج، پس از فرزندآوری و بعد از متارکه یا فوت همسر اشاره و اضافه کرد: با فرزند آوری الگوهای رفتاری درون نسلی به بین نسلی تغییر می یابد و بایست الگوهای رفتاری سالم شکل بگیرد.

وی ادامه داد: از ظرفیت رسانه تصویری نیز برای نمایش سبک زندگی سالم استفاده می شود.

این مقام مسئول به طرح توسعه محلی اشاره کرد و افزود: تاسیس و راه اندازی پایگاه های سلامت روانی و اجتماعی و حمایت های ویژه برای پایگاه های جدید از برنامه های دیگر دفتر پیش گیری از آسیب های اجتماعی است تا با شناسایی پتانسیل ها و ظرفیت های منطقه و حمایت گیری از مردم میزان تعهد و مسئولیت پذیری ارتقا یابد.

 

 دیدگاه شما در مورد : جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی،فرهنگی مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی شهرستان بهشهر برگزار شد

جلسه کارگروه تخصصی امور اجتماعی،فرهنگی مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی شهرستان بهشهر برگزار شد تغییر کد