ContactRSS
اخبار

کد خبر : 1199 - تاریخ انتشار : جمعه 19 خرداد 1396 - ساعت: 15:33

چاپ
شرق مازندران عاری از آلودگی تب کنگو است / دامداران همچنان مراقب باشند

فرماندار بهشهر:

شرق مازندران عاری از آلودگی تب کنگو است / دامداران همچنان مراقب باشند


فرماندار بهشهر با اعلام این که تاکنون مورد مشکوکی از وجود بیماری تب کریمه کنگو در شرق استان مازندران گزارش نشده است ، از مردم منطقه بویژه دامداران خواست تا همچنان مراقبت های بهداشتی را جدی بگيرند.

به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان بهشهر،سید خالق سجادي در جلسه ستاد پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو افزود : خوشبختانه تاکنون هیچ مورد مشکوکی از بیماری تب کریمه کنگو در بهشهر و یا دیگر مناطق شرق مازندران گزارش نشده است و هیچ بیماری هم با علایم این بیماری به بیمارستان های منطفه مراجعه نکرده است.

وی گفت : این که مورد مشکوکی از این بیماری در بهشهر و شرق مازندران گزارش نشده نشانگر مراقبت و دقت مردم از جمله دامداران و قصابان و تلاش مجموعه عوامل دامپزشکی و شبکه بهداشت است .

سجادی با اشاره به نبود کشتارگاه صنعتی در منطقه ، کشتار سنتی و خانگی دام را از موارد تهدید شیوع بیماری برشمرد و تاکید کرد : انتظار ما از مردم این است که گوشت مورد نیاز خود را تنها از مراکز معتبر و تحت نظارت دامپزشکی استان تهیه کنند.

فرماندار بهشهر بر ضرورت آموزش و اطلاع رسانی در باره بیماری تب کریمه کنگو در دام ها و انسان ها تاکید کرد و گفت : اطلاع رسانی بویژه در گروههای در معرض خطر نظیر دامداران ، کارکنان کشتارگاهها ، سلاخان ، قصابان ، کشاورزان و بخصوص روستائیان و آموزش آنان برای شناخت بیشتر علائم بیماری و چگونگی مقابله با آن از ضرورت هاست.

وی با تاکید بر بازرسی های منظم از رستوران ها و قصابی ها ، افزود : این بیماری بیشتر در بین افرادی است که با گوشت و دام سر و کاردارند و لذا باید ضمن رعایت کامل بهداشت ، کشتار بهداشتی و همچنین توزیع مواد گوشتی سالم به طور جدی کنترل شود.
مدیر شبکه بهداشت و درمان بهشهر هم گفت : این بیماری موجب تب خفیف در دام شده و در انسان علایمی شبیه سرماخوردگی مانند تب و لرز ، سردرد ، درد عضلانی ، درد مفاصل ، دردهای شکمی و حالت تهوع ، اسهال و استفراغ ، گلو درد و پس از چندروزی خون ریزی از معده ، دهان ، بینی ، لثه و رحم مشاهده می شود که مرگ بیمار بیشتر به علت کم خونی و از دست رفتن آب بدن رخ می دهد.

دكتر صالح طبري رئيس شبكه بهداشت شهرستان بهشهر نيز در پايان خاطر نشان كردراههای انتقال بیماری تب کریمه کنگو را گزیده شدن توسط کنه آلوده، تماس خون و مواد آلوده دامی که دچار عفونت خونی در هفته اول باشد و تماس با خون و ترشحات بیمار عنوان کرد.
وی گفت : افرادی که با دام و مواد گوشتی سر و کار دارند با مشاهده این موارد سریع به مراکز درمانی مراجعه کنند.

 دیدگاه شما در مورد : شرق مازندران عاری از آلودگی تب کنگو است / دامداران همچنان مراقب باشند

شرق مازندران عاری از آلودگی تب کنگو است / دامداران همچنان مراقب باشند تغییر کد